http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Gminne obchody 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości
Wiadomość dodana przez: tomaszl (2019-11-15 09:46:59)

Uroczysty charakter miały gminne obchody 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody rozpoczęliśmy nabożeństwem w cerkwi w Kożanach. Za ojczyznę modliliśmy się również podczas mszy świętej w kościele parafialnym w Juchnowcu Kościelnym. Wielu mieszkańców i gości wzięło następnie udział w przemarszu pod pomnik „Za Wiarę i Wolność”, gdzie wysłuchaliśmy m.in. przemówienia wójta juchnowieckiej gminy Krzysztofa Marcinowicza. Dziękujemy również, że tak wiele osób uczestniczyło w części artystycznej przygotowanej wspólnie z chórem VIVA ARTE oraz wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i piosenek legionowych w Ośrodku Kultury.  

Podczas poniedziałkowych uroczystości często pojawiały słowa, że wywalczona wolność to prawo, ale i obowiązek, aby o nią dbać i pielęgnować.
Podczas spotkania w Ośrodku Kultury przybliżyliśmy też losy kształtowania się niepodległości na naszych terenach – w Białymstoku, Juchnowcu, gdzie na Polskę trzeba było poczekać do 1919 roku. Lekcja historii połączona była z pięknymi pieśniami w wykonaniu chóru VIVA ARTE, działającego przy Ośrodku Kultury.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy ten dzień postanowili spędzić na gminnych uroczystościach. To był wspaniały czas, w którym pokazaliśmy siłę i jedność. „Mamy różne przekonania i aspiracje, nierzadko różne pochodzenie, czasem także wyznanie, ale wszyscy jesteśmy córkami i synami najjaśniejszej Rzeczpospolitej” - niech to przypomniane w Ośrodku Kultury przesłanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego pozostanie w naszych sercach. 
adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=73976