http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Dni Ziemi Juchnowieckiej na sportowo i historycznie
Wiadomość dodana przez: tomaszl (2018-07-03 10:38:21)

W Kleosinie i Juchnowcu Kościelnym świętowaliśmy w weekend Dni Ziemi Juchnowieckiej 2018.
W sobotę „Przybiliśmy Piątkę w Kleosinie” i fantastycznie bawiliśmy się podczas pikniku, na którym wystąpił kabaret „Widelec”, zespół „MAXX Dance” oraz mistrz piłkarskich tricków Adrian Duszak. 

To był wspaniały dzień. Wiało, było chłodno, ale nie odstraszyło to biegaczy na 5 km i uczestników marszu Nordic Walking na 2,5 km. Na starcie stanęło mnóstwo zawodników. Zwyciężył Andrzej Leończuk przed Andrzejem Jankowskim oraz Adamem Supińskim. Wśród kobiet najszybsza okazała się Anna Gosk. Drugie miejsce zajęła Julita Kropiewnicka, a trzecie Izabela Barwicka. Na trasie była zacięta walka. Ale przede wszystkim panowała fantastyczna atmosfera. Nie zabrakło oczywiście przybijania „piątek”, uśmiechów i braw.
Sporą grupę w gronie biegaczy stanowili zawodnicy gminy Juchnowiec Kościelny. Tej rywalizacji szczególnie bacznie przyglądał się wójt Krzysztof Marcinowicz, który całe popołudnie spędził w Biurze Zawodów pracując przy przyjmowaniu zgłoszeń.  Potem wręczał nagrody. A te – jeśli chodzi o mieszkańców gminy – powędrowały w ręce Julity Kropiewnickiej, Marzeny Żuk i Eweliny Savickis wśród kobiet oraz Krzysztofa Lenczewskiego, Jana Osipczuka i Sebastiana Janiuka wśród mężczyzn.
Potem była już świetna zabawa z kabaretem „Widelec” oraz zespołem „MAXX Dance”.
Niedziela w Juchnowcu była uroczysta. Rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji gminy z oprawę muzyczną według rekonstrukcji Mszy do Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie ze zbioru „Album Sapieżynski” z XVII wieku w wykonaniu kwartetu wokalnego z akompaniamentem organowym Dariusza Hajdukiewicza oraz z udziałem Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że muzyka dostarczyła wśród uczestników nabożeństwa wielu wzruszeń.
Po mszy wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz rozpoczął Jarmark Historyczny. Były salwy armatnie, salwy z muszkietów i pokazy szlacheckie. Mogliśmy podziwiać stanowiska zanikających zawodów – kołodzieja, bednarza, tkacza, kowala. Stanowiska przygotowały także przedstawicielstwa miejscowości z Brończan, Hołówek Dużych, Kleosina. Brończany piekły sękacza i częstowały smalczykiem oraz podpłomykami, panie z Kleosina śpiewały i zapraszały na ciasto, Hołówki prezentowały swoje piękne rękodzieło.
Jarmark zakończyła Spartakiada Sołecka. Konkurencje szlacheckie i ludowe wywoływały mnóstwo śmiechu. Rywalizacja była zacięta, ale liczyła się przede wszystkim dobra zabawa. Punktacja była jednak prowadzona, a w niej najwyżej sklasyfikowane zostało Księżyno-Kolonia. I do Księżyna-Kolonii trafił właśnie przechodni Puchar Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny. Drugie miejsce ex aequo zajęły Wólka i Lewickie-Stacja. W rywalizacji szlacheckiej prowadzonej przez Komputową Chorągiew Stefana Czarnieckiego górą były Baranki.    
W sobotę i niedzielę było chłodno. Nawet bardzo. Atmosfera jednak gorąca. Wszystkim tym, którzy mimo niesprzyjającej pogody odwiedzili Kleosin i Juchnowiec Kościelny bardzo dziękujemy i gratulujemy, że potraficie tak wspaniale się bawić. 


adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=73693