http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Niezapomniana wyprawa w przeszłość
Wiadomość dodana przez: DorotaK (2017-07-05 15:16:38)

Wtorek poświęciliśmy na lekcję historii o Ziemi Juchnowieckiej. Dzieje i losy ciekawych miejsc przybliżał ksiądz Stanisław Niewiński – pasjonat historii, autor publikacji na temat Ziemi Juchnowieckiej.

Wyjątkowe popołudnie rozpoczęliśmy w Ośrodku Kultury obejrzeniem wystawy poświęconej 470. rocznicy powstania parafii w Juchnowcu Kościelnym.  Następnie wyruszyliśmy w podróż w przeszłość. Zaczęliśmy od XII-wiecznego grodziska w Zajączkach, poprzez dwór Kożany i cerkiew w Kożanach, odwiedziliśmy Mieńkowszyznę, a historyczną wyprawę zakończyliśmy w Niewodnicy Brzoszeńskiej. Jest to jedna z  miejscowości, która nie istnieje od kilku stuleci. Pozostało po niej bardzo urokliwe  miejsce i resztki młyna wodnego.
Strudzeni wyprawą zatrzymaliśmy się już wieczorem w Hermanówce na posiłek i ognisko. Na uczestników wyprawy czekała niespodzianka. Przygotowaliśmy quiz o historii naszego regionu. I przede wszystkim zaprezentowane zostało nowe wydane publikacji księdza Stanisława Niewińskiego „Juchnowiec. Dzieje parafii”.  To było coś niesamowitego, bowiem książki dotarły do Hermanówki niemal prosto z drukarni i pachniały jeszcze drukiem. I uwaga, w piątek, 7 lipca zapraszamy do ogrodu parafialnego w Juchnowcu Kościelnym na promocję nowej książki i wieczór autorski ks. Stanisław Niewińskiego. Początek spotkania ok. godz. 19 - po wieczornej mszy świętej, która rozpoczyna się o godz. 18.          


Dni Ziemi Juchnowieckiej trwają do soboty.
W środę (5 lipca), czekają emocje piłkarskie. O godz. 17 w Brończanach odbędzie się wyjątkowy turniej, w którym udział zapowiedziała Drużyna Wójta, reprezentacja gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszenie „Brończany Razem” oraz ekipa sponsorów a raczej przyjaciół wspierających Ośrodek Kultury. Będzie też piknik rodzinny.                
W czwartek (6 lipca) o godz. 16 spotkamy się w Olmontach na pikniku rodzinnym w ramach akcji „LATO OK”.
W piątek (7 lipca), to wspomniany wieczór autorski połączony ze prezentacją wznowionego wydania książki księdza Stanisława Niewińskiego.
Dni Ziemi Juchnowieckiej 2017 zakończymy w sobotę, 8 lipca w Kleosinie piknikiem i biegiem ulicznym „Przybij Piątkę w Kleosinie”. Pobiegnie z nami gwiazda sceny muzycznej – MEZO!!! Po biegu, MEZO pojawi się na scenie, aby wystąpić z koncertem stanowiącym finał obchodów święta gminy. Piknik rozpocznie się o godz. 16, start biegu o godz. 18.  
Szczegóły dotyczące Dni Ziemi Juchnowieckiej u organizatorów – w Ośrodku Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny (tel. 85 719 60 56 oraz 530 453 059) oraz na stronie www.okjuchnowiec.pladres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=72747