http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Objazd historyczny podczas Dni Ziemi Juchnowieckiej
Wiadomość dodana przez: tomaszl (2016-07-29 09:45:28)

Ani ulewny deszcz, ani krążące woków burze, ani połamane drzewa i gałęzie na drogach nie powstrzymały pasjonatów historii Ziemi Juchnowieckiej przed objazdem północnej części gminy i poznaniem miejsc związanych z jej historią.

Mimo złej pogody zebrała się spora grupa chętnych i objazd się odbył. Przewodnikiem był Roman Błoszyński, mieszkaniec gminy, zawodowo zajmujący się oprowadzaniem wycieczek. Trasa przebiegała przez Niewodnicę Nargilewską, z którą związany był pierwszy prezydent Białegostoku Józef Karol Puchalski, Olmonty znane z bitwy konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi stoczonej w roku 1769, Horodniany, którym początek dała osada bojarska z XV wieku oraz Księżyno będące dawniej folwarkiem parafii juchnowieckiej. Większość miejsc z powodu niesprzyjającej pogody uczestnicy objazdu oglądali z okien autokaru. Możliwe było zwiedzenie tylko kościoła w Księżynie, po którym oprowadził proboszcz Mirosław Holeczek.

Kolejne dni święta gminy:
Piątek, 29 lipca – „Kulturalny piątek” we Frampolu, podczas którego odbędzie się prapremiera nowego, piątego już tomiku wierszy Teresy Radziewicz (wydanego w Białymstoku, poprzednie wydawane były w Łodzi, Olkuszu i Warszawie), laureatki Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego za rok 2009 za tomik Lewa strona oraz nagród krajowych (m.in. im. H. Poświatowskiej, im. K.K. Baczyńskiego) oraz koncert performatywny grupy Alu Bambu Pikczu z udziałem artysty malarza Grzegorza Radziewicza – projekt „Mama i Tata, jako zaprogramowane źródło naszego pochodzenia", którego premiera odbyła się we Wrocławiu podczas 37PPA Nurt Off .
Sobota, 30 lipca – Międzynarodowe Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Petanque w Hermanówce
Niedziela, 31 lipca – „Finałowa Niedziela” ze Spartakiadą Sołectw i Biesiada Show z Pietrkiem, profesoorem disco & polo z Rancza, czyli Piotrem Pręgowskim w Juchnowcu Dolnym.
Serdecznie zapraszamy.

Organizatorem Dni Ziemi Juchnowieckiej jest Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny oraz Urząd Gminy Juchnowiec Kościelny.


adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=72561