http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Kryminalny piątek za nami - nocne harce w bibliotece!
Wiadomość dodana przez: tomaszl (2016-06-20 07:51:58)

Młodzi miłośnicy powieści detektywistycznych i historii z dreszczykiem piątkową noc (10 czerwca) spędzili na warsztatach, zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę w Juchnowcu Kościelnym w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2016. Podczas kryminalnej nocy mrocznych dekoracji i tematycznych lektur nie brakowało, a tropienie kolejnych atrakcji mocno zaangażowało niestrudzonych detektywów.


Najpierw do wspólnej zabawy zaprosiliśmy młodszych uczestników. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I i II wspólnie udali się na wyprawę do Szepczącego Lasu, by rozwikłać trzy zagadki detektywistyczne: odzyskać poduszkę zmartwionego renifera, wytropić złośliwego żartownisia i odgadnąć tajemnicę pracowitego bobra. Dzieci z entuzjazmem wcieliły się w rolę wikinga Tappiego i jego przyjaciół - zwierzątek wykreowanych przez Marcina Mortkę. Szukanie śladów przy użyciu detektywistycznych gadżetów oraz wypatrywanie znaków w celu odnalezienia specjalnej niespodzianki, ukrytej w czeluściach biblioteki to główne zadania, które postawiono przed młodymi śmiałkami. Całości dopełniły wspólne czytanki, krzyżówki i zgadywanki, leśne kolorowanki, filmy animowane i konkurs na strojenie strasznych min. Mali detektywi wzorowo przeprowadzili wszystkie śledztwa i przy okazji świetnie się bawili – a my razem z nimi!

Gdy trochę się ściemniło lupy i lornetki powędrowały do rąk starszaków, na których czekał szereg poważnych, detektywistycznych zadań. Wspólną noc rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych i czytania fragmentów opowieści z dreszczykiem, do których trzeba było dopowiedzieć ciąg dalszy. Wyobraźnia uczestników szybko została rozbudzona, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Uczniowie podstawówki i gimnazjum z zapałem wzięli udział w warsztatach literackich, na podstawie kilku wylosowanych obrazków tworząc autorskie opowiadania kryminalne, a potem umiejętnie przenosząc je na scenę. Dzieci nie tylko wspaniale odegrały napisane przez siebie scenki, ale także stworzyły proste stroje i rekwizyty. Kolejną nocną atrakcją dla amatorów zagadek było odczytywanie znaków… migowych. Alfabet i podstawowe zwroty zostały przyswojone błyskawicznie i zadania na miganie oraz odgadywanie znaków przebiegły płynnie niczym zbrodnia doskonała! Noc Bibliotek zakończył natomiast prawdziwy maraton gier: od popularnych zabaw po rywalizację w drużynach.

Na miłośników nocnego zwiedzania biblioteki czekała klimatycznie udekorowana sala. Na szczęście nikt nie przeląkł się broni, spozierających ze ścian czarnych charakterów czy kolonii nietoperzy, a detektywistyczne gadżety i ślady krwawych porachunków nie odebrały zaaferowanym uczestnikom apetytu. Na małych detektywów czekały talerze kanapek i słodki poczęstunek. Wygospodarowany został oryginalny kącik czytelniczy, w którym przy blasku świec można było zerknąć na najpoczytniejsze tytuły z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Nocą działała także Kulturalna Wymienialnia, czyli miejsce, w którym dzieci mogły wymienić się książkami i innymi gadżetami. Jeszcze tylko pamiątkowy odcisk palca i zdjęcie do albumu „Poszukiwanych” podczas Nocy Bibliotek i można było wreszcie odespać tę pełną wrażeń i strachów, detektywistyczną przygodę. Dziękujemy, że byliście z nami i uczyniliście ten wieczór wyjątkowym!


Fotorelacja


adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=72526