http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Melpomena 2016: młodzi artyści poruszają zmysły i przemawiają do duszy
Wiadomość dodana przez: tomaszl (2016-06-03 10:49:44)

„Nie zatrzymujcie tych spektakli dla siebie. Pokazujcie je światu” – pod prośbą jednej z jurorek, Pani Heleny Marcinkiewicz, śmiało może podpisać się reszta składu sędziowskiego, oceniającego przedstawienia zgłoszone do I Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2016. Za nami czwarty dzień konkursowych zmagań - jak się okazało: jeden z najbardziej emocjonalnych i intelektualnie wymagających. Młodzi aktorzy uczyli bawiąc, wywoływali silne wzruszenia i sięgali po tematy wymagające śmiałości oraz dużych zdolności aktorskich. Ich autentyzm, dojrzałość oraz umiejętność wyrażania trudnych emocji, za każdym razem nagradzane były burzą oklasków i niejednokrotnie także owacjami na stojąco.

Tuż po śniadaniu, 2 czerwca, grupa teatralna Dionizos otworzyła przed nami wnętrze przepastnej szafy, prowadzącej prosto do krainy spowitej śniegiem, w której rządy twardą ręką sprawuje Biała Czarownica. Losy pewnego ciekawskiego rodzeństwa (które mali czytelnicy z pewnością dobrze znają z cyklu C.S. Lewisa „Opowieści z Narni”), dziecięcy aktorzy nie tylko umiejętne przenieśli z książki wprost na wypełnioną faunami i leśnym zwierzem scenę, ale także wspaniale wyśpiewali, prezentując przy okazji niebagatelne wokalne talenty. Chwilę później na przedpołudniową herbatę do zatroskanych rodziców „Śpiącego królewicza” zaprosili nas aktorzy z „Co nieco”. Oprócz wody na herbatę grupa zgotowała widzom prawdziwie błyskotliwe i humorystyczne show, tuż obok ciasteczek z migdałami podając wyborne żarty, które byłyby w stanie obudzić niejednego królewskiego śpiocha. W południe udaliśmy się natomiast do biura bardzo zapracowanej wróżki, która nie miała nawet czasu pomyśleć o obiedzie, gdyż zajęta była rozwiązywaniem licznych problemów bajkowych postaci i chyba tylko dzięki czarodziejskiej różdżce udawało jej się zbywać wiecznie głodnego wilka, załatwiać materace w promocyjnej cenie dla księżniczki śpiącej na ziarnkach grochu czy skłonić zbuntowaną Babę Jagę, by zechciała po raz kolejny wejść do pieca.
Po południu przyszła pora na odrobinę wyciszenia i refleksji, a tych z naddatkiem dostarczyły nam kolejne grupy teatralne. Nastoletni artyści z teatru „Bez nazwy” postawili na sceniczną adaptację książki „Oskar i Pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta, mierząc się z poważnym tematem odchodzenia oraz religijnych dylematów młodych ludzi, nie tylko w obliczu nadchodzącej śmierci. O przyspieszonej ciężką chorobą sztuce dojrzewania oraz konieczności radzenia sobie w sytuacjach granicznych młodzież opowiedziała w zaskakująco dojrzały i bardzo dosadny sposób. Poruszeni widzowie z równie wielkim zaangażowaniem wysłuchali ostatniej tego dnia teatralnej baśni o „Drzewie, które umiało mówić”. Oszczędna w środkach wyrazu grupa Most postawiła przede wszystkim na zabawę światłem, cieniem i gestem, podbijając serca publiki bezpretensjonalnością formy oraz metaforycznym wydźwiękiem swej nieszablonowej opowieści o drzewie (będącym odzwierciedleniem Stwórcy) i małym chłopcu (uosabiającym człowieka).
Czwartkowe występy grup teatralnych oceniało jury w składzie: Dorota Białkowska-Krukowska (przewodnicząca) - aktorka Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Małgorzata Rokicka-Szymańska – Kierownik Biblioteki Powiatu Białostockiego, Helena Marcinkiewicz – przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Krystian Jaszczyk – przedstawiciel Starostwa Powiatu Białostockiego, Magdalena Kruszewska-Sosnowska – instruktorka teatralna, przedstawicielka WOAK Białystok, a także Franciszek Krukowski – mały miłośnik teatru, który gościnnie kibicował swym starszym kolegom i szeptał o nich dobre słówko przewodniczącej Jury. Po każdym występie członkowie jury korzystali z okazji by porozmawiać z młodymi aktorami, przekazać im swoje gratulacje i wyrazy podziwu, a także wesprzeć uczestników dobrymi radami oraz cennymi uwagami z zakresu edukacji teatralnej.
Z GBP w Juchnowcu Kościelnym wychodziliśmy dziś nasyceni wrażeniami, co nie znaczy, że nie mamy ochoty na więcej! A ponieważ dobrego nigdy dość, po dokładkę zapraszamy już jutro, w piątek, 3 czerwca o 9.00. Przypominamy, że to ostatnia szansa, by zobaczyć dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne w swoim żywiole – na scenie I Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Melpomena 2016. Zapewniamy, że wszystkich głodnych teatralnych wrażeń widzów młodzi artyści z pewnością nakarmią. Laureatów poznamy i nagrodzimy w najbliższą sobotę, a póki co przed nami ostatnie spektakle.adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=72517