http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Melpomena 2016: święto teatru trwa!
Wiadomość dodana przez: tomaszl (2016-06-03 10:35:40)

Jeszcze nie opadły emocje po dwóch konkursach recytatorskich, które odbyły się wczoraj w ramach I Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2016, a już do akcji wkroczyli kolejni młodzi artyści. We wtorek, 31 maja, rozpoczął się przegląd artystycznego dorobku zespołów dziecięcych i młodzieżowych z terenu województwa podlaskiego. Przesłuchania małych aktorów potrwają aż do piątku, zaś zwycięzców poznamy w sobotę, 4 czerwca, podczas oficjalnej gali podsumowującej tegoroczną edycję Melpomeny – teatralnego święta, rokrocznie organizowanego przez GBP w Juchnowcu Kościelnym.

Dziś na teatralnej scenie, zgodnie z harmonogramem, wystąpiły grupy: Baju-Baj, Teatr Prawdziwy, Koło Teatralne ze SP w Pogorzałkach, Raz Dwa Trzy oraz Kreatywni. Uczestniczący w przeglądzie młodzi artyści oraz ich opiekunowie ambitnie podeszli do konkursowych wytycznych, a wszystkie spektakle prezentowały bardzo wysoki poziom. Uczestnicy wykazali się wielką wrażliwością, profesjonalizmem, dojrzałym podejściem do prezentowanych treści oraz… dużym poczuciem humoru. Zarówno tematyczna różnorodność spektakli jak i dobór artystycznych środków wyrazu zrobiły na jurorach oraz widzach ogromne wrażenie.
Oryginalne podejście do znanych i lubianych baśni, błyskotliwy pastisz najczęściej wykorzystywanych wątków detektywistycznych, nieszablonowe połączenie teatralnych gestów z muzyczną ekspresją, sceniczny portret ludzkiej psychiki, ukazany ze znakomitym wyczuciem dramatyzmu i dużą dozą artystycznej wrażliwości, a także kreatywne wykorzystanie i zręczne przeniesienie na teatralne deski najpopularniejszych dziecięcych wierszy - występujące dziś grupy udowodniły, że są gotowe zmierzyć się z każdym tematem, a dzięki niebagatelnym zdolnościom i pracowitości, nawet najśmielsza aktorska próba wychodzi im znakomicie. Łącznie na teatralnych deskach wystąpiło dziś niemal sześćdziesięcioro początkujących aktorów.
Występy młodych artystów oceniało jury w składzie: Dorota Białkowska-Krukowska (przewodnicząca) - aktorka Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Anna Żarska-Kopras – przedstawicielka Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Helena Marcinkiewicz – przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Edyta Bołtryk – przedstawicielka Starosty Powiatu Białostockiego oraz Ewa Jakubaszek – główny instruktor ds. teatru WOAK Białystok.
W środę, 1 czerwca, kolejne grupy teatralne zaprezentują swoje zdolności przed szacownym jury. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Sali Widowiskowej OK w Gminie Juchnowiec Kościelny. Początek o godzinie 9.00. Wstęp na I Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2016 jest bezpłatny. Do zobaczenia w Juchnowcu!


adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=72515