http://www.juchnowiec.gmina.pl

::
Wiadomość dodana przez: kboni (2014-05-22 08:01:52)

XXI POWIATOWE FORUM TEATRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH – MELPOMENA 2014, które odbyło się w dniach 12-15 maja 2014 r. w Sali Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny przeszło do historii. 


Organizatorem konkursu była GBP w Juchnowcu Kościelnym przy współorganizacji Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku i Zespołu Szkół im. Ks. J. Popiełuszki
w Juchnowcu Górnym.
Powiatowe Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „MELPOMENA 2014” odbyło się w tym roku po raz 21. Przez 3 dni ponad 300 młodych entuzjastów teatru prezentowało swoje spektakle. W Melpomenie wzięło udział 21 zespołów z powiatu białostockiego i Białegostoku.
Poziom naszego przeglądu z roku na rok jest coraz wyższy. Na scenie zostało opowiedzianych wiele historii – zarówno bajek dla dzieci, spektakli poetyckich, a także opowieści poruszających tematy bardzo trudne oraz kontrowersyjne. Dzieci i młodzież są coraz bardziej ciekawe wszystkiego, coraz bardziej wymagające, otwarte na świat. Dzięki spotkaniom teatralnym mają okazję wyrazić siebie. Przeżyć przygodę z fikcją i fantastyką. Wyćwiczyć pamięć, wyobraźnię, nauczyć się pracy w grupie, odpowiedzialności i szacunku do drugiego człowieka. Rozbudza to w nas nadzieję, że w przyszłości każda z tych młodych osób stanie się dojrzałym odbiorcą sztuki.
Działalność teatralna pozwala także zrealizować swoje marzenia - by choć na chwilę stać się kimś innym. Dzieci uczą nas dorosłych, że pięknie żyć znaczy kochać świat i mieć marzenia - które uczynią nasz świat bardziej kolorowym („Brzydkie Kaczątko”).
Musical „Rudzielec” w historii „Ani z Zielonego Wzgórza” przypomniał wszystkim
o największej potędze - mianowicie o przyjaźni. Której żadna siła nie zniszczy i żaden czas nie osłabi.
Tegoroczny przegląd pokazał, że młodzież nie boi się sięgać po trudne tematy i w swoich sztukach dotyka szeroko rozumianej moralności i odpowiedzialności, problemów zwykłego „Człowieka”. Zasad wpajanych przez dorosłych - nie zawsze tożsamych
z potrzebami młodego człowieka. Wtedy zaś staje się rzecz zaskakująca - dziecko nagle staje się dorosłe. Traci „skrzydła”. Doskonale zobrazował to utwór „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena w przedstawieniu „Aniołek w klatce” grupy z Czarnej Białostockiej.
Grupa „Dreamers” z Juchnowca Kościelnego w spektaklu „Opowieść o trzech drzewach” dała nam piękną lekcję wiary i miłości. Miłości, jako drogi do Boga. Złotym środku. To także nauka, że Pan Bóg ma swój plan dla każdego z nas.
W piątek 16.05 po całotygodniowych zmaganiach przyszedł czas na uroczyste podsumowanie - Wielką Galę Melpomeny 2014.  Sala Ośrodka Kultury w Juchnowcu Kościelnym była wypełniona po brzegi. Przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele wszystkich występujących teatrów - wraz z opiekunami. A także dumni rodzice ze swoimi pociechami. Wszyscy niecierpliwie oczekiwali wyników przeglądów - kibicując swoim faworytom.
Po obejrzeniu spektakli konkursowych jury w składzie: Dorota Radomska (aktorka Teatru Dramatycznego im. Węgierki w Białymstoku), Ewa Jakubaszek i Magdalena Kruszyńska-Sosnowska (instruktorki teatralne z WOAK w Białymstoku), Małgorzata Rokicka-Szymańska (kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego Książnicy Podlaskiej), Ewa Ziniewicz-Siergiejko (instruktor ds. czytelnictwa dziecięcego w Książnicy Podlaskiej) przyznało GRAND PRIX Kołu Teatralnemu ze Szkoły Podstawowej w Pogorzałkach za spektakl „O wszystkim po trochu” w reżyserii p. P. Prószyńskiej.
II miejsce w kategorii dzieci zajął Zespół Teatralna „Dionizos” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Aleksandrowie za musical „Rudzielec”, zaś III miejsce zajął Zespół „Promyczki” ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Białymstoku za przedstawienie „Brzydkie kaczątko”.
W kategorii młodzież - II miejsce zajął Zespół „KAPRYS M” z Domu Kultury w Łapach za przedstawienie „Balladyna`14”, a III miejsce – Zespół „Razem możemy więcej” z Zespołu Szkół nr 12 w Białymstoku za przedstawienie „Wiosenny taniec kwiatów”.
Jury przyznało też  16 wyróżnień , w tym 6 wyróżnień specjalnych  oraz kilkanaście nagród aktorskich.
Jak co roku w ramach Forum odbyły się eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego dla Przedszkolaków „O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki” – w konkursie wzięło udział 36 przedszkolaków.
I miejsce zajęły Anna Surmacz z Niepublicznego Przedszkola „Kraina Dziecka” – Ignatki Osiedle za wiersz „Zakochana żaba” T. Śliwiaka i Anna Skowrońska z Przedszkola przy Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym za wiersz „Piłka” D. Gellner. Dziewczynki będą także reprezentowały naszą gminę podczas Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki”, który zaplanowano na 13 czerwca w WOAK-u w Białymstoku. Trzymajmy za nich kciuki! II miejsce - Julia Kościuk z Niepublicznego Przedszkola „Kraina Dziecka” – Ignatki Osiedle za wiersz „Małpa w kąpieli” A. Fredry. III miejsce przyznano Patrycji Szumowskiej ze SP w Księżynie za wiersz „Na Straganie” J. Brzechwy i Kamili Zalewskiej z Przedszkola w Kleosinie za wiersz „Żuraw i Czapla” J. Brzechwy.
Tegoroczna edycja Forum Teatrów poszerzona została po raz kolejny o Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej im. Sylwii Chorąży dla gimnazjalistów – w którym udział wzięło 17 recytatorów.
I miejsce przyznano Patrycji Karłów z Zespołu Szkół w Gródku za recytację wiersza H. E. Cygańczuk-Prokopczyk pt. ”Rumianki”. II miejsce – Dominika Zubrzycka za recytację wiersza E. Michalskiej pt. „Płot”, III miejsce – Edyta Domaszuk za recytację wiersza S. Chorąży pt. „Będę śniła baśń”. Dziewczęta są uczennicami Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym.
Zostały wręczone nagrody rzeczowe i dyplomy. Ceremonię finałową uświetnił występ nagrodzonego Teatru i laureatów obu konkursów recytatorskich.  Na wszystkich przybyłych czekał też smaczny poczęstunek.
Z roku na rok Miłośników Melpomeny stale przybywa, to dla nas zaszczyt i powód do dumy.  
Życzymy Wam wszelkiej pomyślności i odważnych, szalonych pomysłów, aby realizować swoje marzenia!
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, których dane nam było gościć.
Dziękujemy, że jesteście z nami! Do zobaczeni za rok!

PODZIĘKOWANIA
Organizatorzy dziękują członkom komisji artystycznej za zaangażowanie i wkład pracy włożony w ocenę młodych artystów uczestniczących w Melpomenie.
Patronat honorowy objęła Starostwo Powiatowe w Białymstoku.
Patronat Medialny objęli Polskie Radio Białystok, TVP Białystok oraz Gazeta Współczesna.
Partnerami Melpomeny były Urząd Gminy Juchnowiec Kościelny i Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny.
Sponsorami nagród i upominków zwycięzcom i uczestnikom konkursu są Urząd Marszałkowski Woj. Podlaskiego, Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego w Białymstoku, ChM sp. z o.o., KAN sp. z o.o., Lech - Garmażeria Staropolska, Spółka Wodna „Turośnianka”
Dziękujemy również ITV Juchnowiec za videofilmowanie „Gali z Melpomeną”, która można obejrzeć pod tym linkiem http://www.youtube.com/watch?v=7BtG_meRRf8

adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=6997