Gminne obchody 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości
Bardzo podniosły charakter miały gminne obchody 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę w Juchnowcu Kościelnym oraz Kożanach.
Uroczystości rozpoczęliśmy w piątek. Tego dnia  na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku oraz w Olmontach odbyły się uroczystości upamiętnienia ofiar systemu komunistycznego ekshumowanych w lesie pod Olmontami. Organizatorami uroczystości były: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Stowarzyszenie „Olmonty” oraz Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny i Ośrodek Kultury w Juchnowcu Kościelnym. W uroczystościach wziął udział również chór Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleosinie.


Uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku odśpiewaniem hymnu wspólnie z chórem szkolnym z Kleosina. Żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego odczytali Apel Pamięci oraz oddali salwę honorową. Delegacje złożyły wieńce oraz kwiaty. Wieniec złożyła m.in. Mirosława Jaroszuk, zastępca wójta gminy Juchnowiec Kościelny, której towarzyszyli radni gminni Marcin Zawadzki oraz Krzysztof Szczuka. Kwiaty złożyła również delegacja gminna reprezentowana przez Jana Litwińczuka, prezesa stowarzyszenia „Olmonty” oraz dyrektora SP w Kleosinie Marcina Hoduna i dyrektora Ośrodka Kultury Krzysztofa Sokólskiego.
Po ceremoniale w Białymstoku uroczystości przeniosły się do Olmont. Pod „Wysoką Sosną” nastąpiło odsłonięcie i wyświęcenie tablicy memoratywnej z napisem: „W hołdzie żołnierzom podziemia antykomunistycznego oraz działaczom organizacji niepodległościowych bestialsko pomordowanym przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji w latach 1944 – 1956 rozstrzelanym i skrycie pogrzebanym w lesie pod Olmontami”.
Mirosława Jaroszuk w imieniu wójta dziękowała mieszkańcom Olmont za patriotyczną postawę. Dziękowała, że zawsze – nawet kiedy było to surowo zabronione – pamiętali o miejscach-grobach młodych ludzi, którzy młodość i życie poświęcili dla niepodległej Polski.
Ostatnia część uroczystości miała miejsce w świetlicy w Olmontach. Tutaj wysłuchaliśmy prelekcji prof. Józefa Maroszka o miejscu kaźni w Olmontach. Na koniec odbył się koncert chóru szkoły z Kleosina oraz wspólnie śpiewanie piosenek legionowych i pieśni patriotycznych.
Z kolei w sobotę odzyskanie Niepodległości świętowaliśmy w sali konferencyjnej przedszkola w Kleosinie. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu Polski wspólnie z chórem "Viva Arte" działającym przy Ośrodku Kultury. Następnie wysłuchaliśmy pięknego koncertu pieśni legionowych i patriotycznych, a chór pod dyrekcją Jolanty Drużyńskiej zebrał wielkie brawa i mnóstwo pochwał.
Po części muzycznej przeszliśmy do lekcji historii, którą poprowadził ksiądz Stanisław Niewiński. Ksiądz Stanisław opowiadał o wybitnych postaciach Ziemi Juchnowieckiej zasłużonych w walce o niepodległą Polskę. Przybliżył m.in. sylwetkę pierwszego niepodległościowego prezydenta Białegostoku, Józefa Karola Puchalskiego, który wychował się na terenie juchnowieckiej gminy. Wykład księdza Stanisława odbył się w ramach realizowanego przez Ośrodek Kultury projektu "Moje miejsce, sięgam do przeszłości - troszczę się o przyszłość".
Główne niepodległościowe uroczystości odbyły się w niedzielę. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy nabożeństwem w intencji Ojczyzny w cerkwi  Kożanach. Potem modliliśmy się za nasz kraj podczas mszy świętej w Juchnowcu Kościelnym. Mszę odprawił Jego Ekscelencja Biskup Henryk Ciereszko. Po uroczystościach kościelnych przeszliśmy pod pomnik „Za Wiarę i Wolność”. Tam delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Wysłuchaliśmy też przemówień księdza biskupa Henryka Ciereszko oraz wójta gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztofa Marcinowicza. W przemówieniach wiele było odwołań do historii oraz słów, o tym, że nasze pokolenie jest winne pamięć wszystkim tym, którzy walczyli o wolną, niepodległą Polskę. Modliliśmy się również pod pomnikiem żołnierzy poległych w wojnie 1920 roku.     

Ostatnia część uroczystości miała miejsce w Ośrodku Kultury. Tutaj grupa teatralna Ośrodka Kultury zaprezentowała spektakl „Pieśń o Ojczyźnie”, który wywołał wśród publiczności wiele wzruszeń. Potem było wspólne  śpiewanie piosenek legionowych i pieśni patriotycznych oraz tradycyjna już żołnierska grochówka.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystościach. Dziękujemy pocztom sztandarowym, Ochotniczej Straży Pożarnej, sołtysom i harcerzom. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w niepodległościowych obchodach dając przykład patriotycznej postawy. tomaszl | 13.11.2018 |
Kalendarz
Cyfrowy Urząd
Dane Adresowe
designed by NP Promotion & powered by G3 Media