Melpomena 2016 - Kolorowa zabawa w teatr dobiegła końca.
To już ostatni dzień wielkich, teatralnych emocji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym. W piątkowe popołudnie, 3 czerwca, ostatnie grupy teatralne zeszły ze sceny, a jury
I Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych rozpoczęło obrady. Już jutro, podczas oficjalnej gali podsumowującej tegoroczną edycję Melpomeny, poznamy zwycięzców konkursów recytatorskich oraz teatralnych. W dniach 30.05-03.06 na scenie Sali Widowiskowej OK wystąpiło ponad trzystu młodych artystów z placówek kulturalnych i oświatowych z terenu całego województwa podlaskiego. Dzieci i młodzież zaprezentowały liczne zdolności: aktorskie, wokalne, artystyczne i taneczne. Wysokim poziomem występów oraz profesjonalnym podejściem uczestnicy nie tylko z miejsca zjednali sobie jury, ale i zachwycili liczną publikę.


W ostatnim dniu Melpomeny barwnych strojów oraz znanych i lubianych historii jak zawsze było pod dostatkiem. Pierwsze na scenę wkroczyły przedszkolaki z grupy „Arlekin”, by rozpocząć kozie harce i uratować piękne miasto przed ogniem. W przedstawieniu „Koziołki Pana zegarmistrza” nie zabrakło wyrazistych kreacji aktorskich: zarówno tych ludzkich jak i zwierzęcych. Chwilę później wraz z grupą „Korniki” udaliśmy się na polsko-białoruskie pogranicze, do karczmy pracowitego Żyda Jankiela, gdzie mieszkańcy owej ziemi wespół biesiadowali i snuli bajania, między innymi o „Czarcich wrotach”, fałszywym złocie żabiego króla i innych diabelskich sztuczkach. Trzeci z kolei młodzi śmiałkowie z Teatrzyku Klasowego z Supraśla nie bali się natomiast sięgnąć po szkolną lekturę i przy wtórze mrówczych marszów, pszczelich bzyków oraz pokwakiwań cyraneczek przenieśli na scenę przygody dzielnego Szewczyka Dratewki z książki Janiny Porazińskiej. Szkolnej podstawy programowej nie przelękli się także teatralnie uzdolnieni uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 9, którzy we współpracy z Juliuszem Słowackim napisali (a potem już bez pomocy wieszcza odegrali) alternatywną wersję „Balladyny”. W ulepszonej przez młodych artystów wersji lektury to Alina zostaje Panią Kirkorową, co pozwoliło poczynić znaczne oszczędności - zwłaszcza w ludziach. Melpomenę 2016 zakończył proekologiczny występ małych aktorów z grupy „Frędzelki”. Maluchy umiejętnie przedstawiły poważne problemy zwierząt: zarówno cyrkowych, jak i tych żyjących na wolności, które z każdym rokiem mają dla siebie coraz mniej przestrzeni, gdyż kolejne drzewa znikają z ich leśnego domu…
Przed Jury bardzo trudne zadanie, któremu wspólnymi siłami będą starali się podołać: Dorota Białkowska-Krukowska (przewodnicząca) - aktorka Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Małgorzata Rokicka-Szymańska – Kierownik Biblioteki Powiatu Białostockiego, Helena Marcinkiewicz – przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Krystian Jaszczyk – przedstawiciel Starostwa Powiatu Białostockiego oraz Ewa Jakubaszek – aktorka, instruktor teatralna, przedstawicielka WOAK Białystok. Sędziowie byli dziś pod wielkim wrażeniem artystycznej strony przedstawień, a ich srogie miny uginały się pod naporem kolorów. Na scenografii i przepięknych kostiumach żadna mucha (ni inna bajkowa wróżka) usiąść nie śmiała.
Nagrody i dyplomy już czekają na swoich właścicieli – jutro, w sobotę 4 czerwca o 9.30, odbędzie się uroczysta gala podsumowująca I Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2016. Przewidujemy, że na Sali Widowiskowej OK wypatrzycie wielu szacownych gości i jeszcze więcej uśmiechniętych dziecięcych buziek, bo mali aktorzy zostaną za swe starania należycie uhonorowani. Jeśli chcecie, sami się przekonajcie. Zapraszamy do Juchnowca!

tomaszl | 07.06.2016 |
Kalendarz
Cyfrowy Urząd
Dane Adresowe
designed by NP Promotion & powered by G3 Media