Melpomena 2016: złote gongi, baby dżagi i parowe statki na scenie!
 okazji Dnia Dziecka uczestnicy I Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2016 postanowili zabrać jurorów oraz widzów w ekscytującą podróż do najgłębszych zakamarków swej młodzieńczej wyobraźni! Trzeciego dnia Melpomeny nie zabrakło bowiem nie tylko umiejętności aktorskich, ale także prawdziwej feerii barw i dźwięków. Dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne czarowały strojami, makijażem i pieczołowicie przygotowaną scenografią, a scena raz za razem zmieniała swe oblicze, by szumem fal, egzotycznym widokiem ryżowych pól czy głęboką zielenią leśnych kniei przyciągać spojrzenia zaciekawionej publiki.

Na dobry początek parostatkiem w piękny rejs zabrała nas grupa teatralna „Razem możemy więcej”, zapraszając do gruzińskich, rosyjskich czy polskich tańców. Chwilę później już przechadzaliśmy się szkolnymi korytarzami i brylowaliśmy wśród znajomków z klasy, by wraz z aktorami z „Dżdżu” dociekać „Kto winien” i zastanowić się nad problemem społecznego napiętnowania i wykluczenia z grupy rówieśniczej. Z kolei teatr „Kluczyk” wręczył nam bilet do dalekich Chin, gdzie udaliśmy się późnym wieczorem, prosto z rozbrzmiewającej chichotem, dziewczęcej sypialni, by wysłuchać opowieści o wyjątkowo złośliwym Lichu, złotym gongu i usypiającej woni czarownego kwiatu. Ostatnie baśniowo-teatralne słowo należało jednak do zespołu „Abrakadabra”, który w nietuzinkowy sposób przedstawił swoją wersję bajki o Jasiu i Małgosi, a raczej „Gośce i Jaśku. [Historia Prawdziwa?]”, angażując w sceniczne występy nie tylko prastare dęby (które twierdzą, że wcale nie są stare), dobrą znajomą Gośki i Jaśka z leśnych eskapad, szerzej znaną jako Czerwony Kapturek ale i samą Babę Dżagę wraz z jej rentowną wytwórnią słodyczy!
Dzisiejsze występy oceniało Jury w składzie: Dorota Białkowska-Krukowska (przewodnicząca) – aktorka Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Małgorzata Rokicka-Szymańska – Kierownik Biblioteki Powiatu Białostockiego, Helena Marcinkiewicz – przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Krystian Jaszczyk – przedstawiciel Starostwa Powiatu Białostockiego oraz Magdalena Kruszewska-Sosnowska – instruktorka teatralna, przedstawicielka WOAK Białystok. Jurorzy podkreślili, iż wszystkie zgłoszone do konkursu spektakle prezentują bardzo wysoki poziom. Docenili profesjonalizm młodych aktorów, a także zwrócili uwagę na ogrom prac, jakie włożyli oni w przygotowania do występu, w tym m.in. ćwiczenie dykcji czy dbałość o wizualną stronę przedstawienia. Po każdym spektaklu Jury korzystało ze sposobności, by porozmawiać z młodymi artystami – zapytać o przebieg przygotowań i teatralne inspiracje, podzielić się swoimi wrażeniami oraz udzielić uczestnikom dobrych rad.
To już trzeci dzień wypełniony teatralnymi występami dziecięcych i młodzieżowych artystów, którzy odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Juchnowcu Kościelny, by podczas tegorocznej edycji Melpomeny zaprezentować swe niebagatelne talenty: aktorskie, wokalne i taneczne. W czwartek, 2 czerwca, kontynuujemy przesłuchania i udostępniamy scenę kolejnym dziecięcym śmiałkom. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Jeśli ktoś wstał przed 9.00 niech śmiało rusza do Juchnowca! Serdecznie zapraszamy.tomaszl | 03.06.2016 |
Kalendarz
Cyfrowy Urząd
Dane Adresowe
designed by NP Promotion & powered by G3 Media