Recytatorzy na start! Pierwsze konkursy w ramach Melpomeny za nami
W poniedziałek, 30 maja 2016, rozpoczęła się tegoroczna edycja I Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2016. Przegląd artystycznych dokonań grup teatralnych z terenu całego województwa podlaskiego zainicjowały dwa konkursy recytatorskie. O godzinie 9.00 w niełatwej sztuce deklamacji zmierzyli się gimnazjaliści, uczestniczący w XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Regionalnej im. Sylwii Chorąży. Podlaska młodzież sięgnęła po utwory takich uznanych lokalnych twórców jak Teresa Radziewicz czy Wiesław Kazanecki. Po występach recytatorzy mieli okazję wysłuchać kilku dobrych rad dotyczących scenicznej prezencji. Padły one z ust profesjonalistki – przewodniczącej Jury, która na co dzień zawodowo występuje na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni.

Godzinę później sceną zawładnęły przedszkolaki. Gminny Konkurs Recytatorski „O złotą różdżkę Dobrej Wróżki” jak co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem rezolutnych maluchów.  W deklamatorskich zmaganiach wzięło udział ponad czterdziestu śmiałków, a Jury miało przyjemność wysłuchać całej gamy klasycznych dziecięcych wierszyków. Podczas konkursu zaprezentowano literacki dorobek takich poetów jak Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Dorota Gellner, Wanda Chotomska czy Maria Konopnicka. Można śmiało powiedzieć, że mali recytatorzy dali z siebie wszystko, wkładając w występy całe serca. Nie obyło się bez rekwizytów i odpowiedniej gestykulacji.
Zmagania młodych recytatorów z gimnazjów i przedszkoli oceniało Jury w składzie: Dorota Białkowska-Krukowska (przewodnicząca) – aktorka Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Małgorzata Rokicka-Szymańska – kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego, Agnieszka Polińska – przedstawicielka Starosty Powiatu Białostockiego, Helena Marcinkiewicz – przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Magdalena Kruszyńska-Sosnowska – instruktorka teatralna WOAK Białystok. Werdykt poznamy podczas uroczystej gali podsumowującej I Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2016, która odbędzie się 4 czerwca w Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny. Wszyscy uczestnicy konkursów recytatorskich oraz ich opiekunowie w nagrodę za zaangażowanie i uczestnictwo w zmaganiach otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Podczas dzisiejszych występów nie zabrakło niespodzianek! Na Sali pojawił się gość specjalny: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Ciereszko. Duchowny szybko zdobył zaufanie przedszkolaków i skutecznie zachęcił ich do nadprogramowych występów, nagradzając recytujących śmiałków obrazkami z wizerunkami świętych. Następnie Jego Ekscelencja sam stanął na scenie, by zadeklamować poruszający wiersz patriotyczny, którego nauczył się jeszcze w czasach dzieciństwa. Starania księdza biskupa zostały nagrodzone sowitymi brawami oraz drobnymi upominkami, wręczonymi przez Dyrektor GBP w Juchnowcu Kościelnym, Panią Bożenę Cylko oraz Dyrektora Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny, Pana Krzysztofa Sokólskiego. Jego Ekscelencja udzielił zgromadzonym swojego błogosławieństwa.
Dziękujemy młodzieży, dzieciom oraz ich opiekunom za liczne przybycie i zaprezentowanie swych niebanalnych talentów deklamatorskich, a już jutro, 31 maja, zapraszamy do obejrzenia pierwszych występów dziecięcych grup teatralnych. Startujemy o godzinie 9.00. Harmonogram dostępny jest na naszej stronie internetowej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Do zobaczenia w Juchnowcu!>

tomaszl | 03.06.2016 |
Kalendarz
Cyfrowy Urząd
Dane Adresowe
designed by NP Promotion & powered by G3 Media