http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: 31 maja po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu
Wiadomość dodana przez: tomaszl (2019-05-31 07:53:58)

Coroczna kampania jest okazją do podniesienia świadomości na temat szkodliwych i śmiertelnych skutków używania tytoniu i narażenia na dym osób trzecich.

Palenie tytoniu jest przyczyną wielu schorzeń oraz przedwczesnej śmierci. W Europie, na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób, palenie tytoniu znajduje się na drugim miejscu i jest odpowiedzialne za 12,3% chorób[1].


Palenie tytoniu jest także głównym czynnikiem ryzyka rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Ok. 90% przypadków tego schorzenia to skutek wieloletniego aktywnego lub biernego palenia. Szacuje się, że w Polsce na POChP może chorować ok. 2 mln ludzi.

Najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi choroby jest pozbycie się nałogu. Po ok. 10 latach od całkowitego zaprzestania palenia ryzyko wystąpienia raka płuca zmniejszy się o połowę, natomiast po 15 latach ryzyko to będzie takie samo,  jak u osoby nigdy nie palącej.

Hasłem Światowego Dnia Bez Tytoniu 2019 jest „Tytoń i zdrowie płuc”. Myśl przewodnia  „Nie pozwól, aby tytoń zapierał dech w twoich piersiach” (ang. Don’t let tobacco take your breath away).

Kampania służy również jako wezwanie do działania, opowiadając się za skuteczną polityką ograniczania konsumpcji tytoniu i angażowania interesariuszy z wielu sektorów w walkę o ograniczanie palenia.

adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=73914