http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości
Wiadomość dodana przez: tomaszl (2016-11-17 09:51:39)

Uroczystą mszą św. oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Za Wiarę i Wolność” mieszkańcy gminy Juchnowiec uczcili 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jak co roku w uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu gminy: wójt Krzysztof Marcinowicz, przewodnicząca Rady Gminy Joanna Januszewska, zastępca wójta Mirosława Jaroszuk, sekretarz Teresa Rudzik, radni, sołtysi, przedstawiciele jednostek samorządowych oraz poczty sztandarowe.

Po mszy św. i przemarszu pod pomnik, w okolicznościowym wystąpieniu wójt Krzysztof Marcinowicz przypomniał, że „mieszkańcom wschodnich terenów naszej Ojczyzny, terenów za Narwią, trzeba było jeszcze na wolną Polskę poczekać kilka miesięcy. Do nas wolność przyszła w połowie lutego 1919 roku. W listopadzie 1918 roku cieszyliśmy się wolnością tylko przez trzy dni, by znów wrócić pod władzę Niemców. Jednak 19 lutego 1919 roku wolność i dla mieszkańców naszych terenów stała się faktem: przynoszącym radość i dumę, ale i troskę i trud budowania wyniszczonej przez zaborców polskości”. Przypomniał też, że jako „społeczność Ziemi Juchnowieckiej zostawiliśmy znaczący i chlubny ślad w początkach II Rzeczypospolitej. Pierwszym prezydentem niepodległego Białegostku był Józef Karol Puchalski – syn naszej ziemi, wychowujący się na dworze w Hermanówce i Niewodnicy Nargilewskiej, parafianin juchnowiecki. Przyszło mu rządzić w trudnych czasach, w czasach wymagających zdecydowanego i roztropnego działania, przezorności i dalekowzrocznego myślenia. W czasach domagających się ludzi prawych i szlachetnych, odpowiedzialnych i niezłomnych. Józef Karol Puchalski (…) był takim człowiekiem. Dziś możemy być z niego dumni. Dziś możemy go naśladować”.
Na zakończenie wójt Krzysztof Marcinowicz życzył mieszkańcom gminy, aby byli domni z naszej ziemi i z naszych przodków, abyśmy „wzorując się na tych, którzy nas poprzedzili, wspólnym wysiłkiem, w zgodzie i miłości, z troską, uwagą i czułością, strzegli najcenniejszej z cennych: wolności naszej i naszej Ojczyzny”.
Po złożeniu kwiatów i modlitwie za poległych w obronie wolności, zebrani przeszli do Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny. Tu, tradycyjnie już, dzieci i młodzież z Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym przedstawiły program okolicznościowy przygotowany pod opieką nauczycieli Alicji Borchert, Iwony Dudzik i Marka Borcherta. Spotkanie było też okazją do podsumowania projektu „Młody aktywny Juchnowiec” realizowanego przez młodzież z naszej gminy.
adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=72625