http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Światowy Dzień Rzucania Palenia 2015
Wiadomość dodana przez: tomaszl (2015-11-18 08:07:06)

Co roku trzeci czwartek listopada zarezerwowany jest na obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia. W tym dniu szczególnie zwracana jest uwaga na kwestię zagrożeń związanych z używaniem tytoniu oraz motywowania palaczy do zerwania z nałogiem.
 


Wyniki najnowszych badań wskazują, że 24% społeczeństwa Polski nałogowo pali tytoń, co przekłada się na niechlubne statystyki związane z tym nałogiem:

-      w 39% polskich domów pali się tytoń,

-      49% osób palących pali co najmniej paczkę papierosów dziennie,

-      co czwarty Polak pali w obecności dzieci, a co ósmy w obecności kobiet w ciąży,

-      blisko 60% palaczy używa tytoniu w obecności niepalących dorosłych,

-      45% mieszkańców Polski uważa, że nie przestrzegany  jest zakaz palenia w miejscach publicznych.

 

 

Europejski Kodeks Walki z Rakiem w pierwszym punkcie zawiera zalecenie „Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci”. Nie bez znaczenia jest jego miejsce w hierarchii dyrektyw dotyczących zdrowego stylu życia, gdyż ocenia się, że w krajach rozwiniętych 25-30% wszystkich zgonów z powodu nowotworów ma związek z paleniem tytoniu. To właśnie z powodu tego nałogu, co sześć sekund umiera jeden człowiek. Tytoń zabija od 30% do 50% palaczy.

Oprócz śmiertelności palenie tytoniu powoduje przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a także zwiększa ryzyko m.in. wystąpienia chorób układu krwionośnego, pokarmowego, udaru mózgu, infekcji i alergii.

 

Dotychczas jedynym znanym i najskuteczniejszym sposobem

na uniknięcie chorób odtytoniowych

jest RZUCENIE PALENIA

 

 

Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od nałogu: od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie do każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

 

Porady specjalistów znacznie zwiększają szanse na rzucenie palenia.

Pomocna w tym zakresie jest Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym pod numerem 801 108 108. Terapeuci wspierają dzwoniących w zerwaniu z nałogiem, proponują im wspólną pracę nad znalezieniem motywacji i pomagają w opracowaniu tzw. indywidualnego planu działania. Pacjenci, którzy korzystają z usług poradni, mogą liczyć na opiekę w trakcie całego procesu rzucania palenia.

 

Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń!

Jeśli chcesz pomóc rzucić palenie komuś z twoich bliskich, zadzwoń!

Jeśli chciałbyś namówić kogoś z twoich bliskich aby rzucił palenie, a nie wiesz jak to
zrobić, zadzwoń!

 

Wszystkie osoby uzależnione od tytoniu mogą także poprosić o wsparcie swojego lekarza oraz skorzystać z pomocy poradni leczenia uzależnień.

Prof. Zatoński w poradniku „Jak rzucić palenie” pisze:  

„Nie istnieje cudowna recepta , która każdemu chętnemu umożliwia zaprzestanie palenia. (…) Tyle jest sposobów ilu byłych palaczy. Ty także musisz znaleźć swoją drogę, aby zaprzestać palenia”. 

 

 

Trzymamy kciuki za powodzenie w walce z uzależnieniem ! 

 Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=72402