http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości
Wiadomość dodana przez: tomaszl (2015-11-12 15:08:22)

W podniosłej atmosferze przebiegały gminne obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Juchnowcu Kościelnym była uroczysta msza święta, przemarsz pod pomnik „Za Wiarę i Wolność” oraz część artystyczna w Ośrodku Kultury. W środowych uroczystościach brał udział ks. biskup Henryk Ciereszko, który w okolicznościowym przemówieniu w pięknych słowach przypominał o tak ważnej dla naszego kraju dewizie, którą żyli wielcy bohaterowie - „Bóg, Honor, Ojczyzna”.  
Mirosława Jaroszuk, zastępca wójta gminy Juchnowiec Kościelny reprezentująca Urząd Gminy i nieobecnego z powodów zdrowotnych wójta Krzysztofa Marcinowicza podkreślała z kolei, że postawy patriotyczne przejawiamy również w pracy na rzecz naszej małej ojczyzny, jaką jest gmina.
Po mszy świętej, złożeniu wieńców pod pomnikiem „Za Wiarę i Wolność” oraz okolicznościowych przemówieniach mieszkańcy oraz goście przeszli pod pomnik żołnierzy poległych w wojnie 1920 roku, gdzie ksiądz dziekan Andrzej Kondzior, proboszcz juchnowieckiej parafii zmówił modlitwę za wszystkich, którzy poświęcili swoje życie za ojczyznę. 
Następnie uroczystości przeniosły się do Ośrodka Kultury. Tu młodzież Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym zaprezentowała spektakl „Droga do Wolności”. Godne podkreślenia, że uczniowie sami nalegali, aby cofnąć się do przeszłości i przygotować lekcję historii. Spektakl udał się im cudowanie, a brawom ze strony publiczności nie było końca. Słowa uznania należą się nauczycielkom ZS w Juchnowcu: Jolancie Samojluk, Dorocie Staleńczyk oraz Iwonie Dudzik ze swoim chórem, które odpowiadały za przedstawienie.  
W Ośrodku Kultury nie mogło zabraknąć także żołnierskiej grochówki, a obchody zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem piosenek legionowych. 
Wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz oraz Dyrektor Ośrodka Kultury Krzysztof Sokólski serdecznie dziękują wszystkim mieszkańcom za udział w niepodległościowych uroczystościach.        
adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=72401