http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Pierścienie Podskarbiego Włoszka wręczone
Wiadomość dodana przez: kboni (2014-02-17 11:28:58)

Ksiądz Stanisław Niewiński w kategorii Człowiek oraz Zdrojówka Spa Wellness w kategorii Firma, to laureaci Nagrody Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny „Pierścień Podskarbiego Włoszka 2013”. 


Wręczenie nagród odbyło się 15 lutego 2014 r. na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej mieszczącym się na terenie gminy Juchnowiec Kościelny, w Kleosinie. To honorowe wyróżnienie, którego materialną formą jest pierścień z herbem podskarbiego Włoszka, przyznawane jest firmom i osobom,  które poprzez swoje działania przyczyniły się do budowania pozytywnego wizerunku Gminy Juchnowiec Kościelny zachowując jednocześnie wysokie standardy etyczne i zawodowe.
Ksiądz Stanisław Niewiński, pasjonat historii Ziemi Juchnowieckiej. Wynikiem jego zainteresowań są liczne publikacje. Najważniejsza dotychczas to „Juchnowiec. Dzieje parafii” – pierwsza tak pełna i rzetelnie udokumentowana monografia. Pierwszy nakład rozszedł się niemal  „na pniu”, w związku z licznymi prośbami w przygotowaniu jest drugie wydanie poprawione tej publikacji. Niezależnie od tego, w końcowej fazie przygotowania do druku jest książka o rodach, postaciach i miejscach Ziemi Juchnowieckiej, rzecz niezwykle interesująca, pokazująca rolę naszych terenów i zamieszkujących je ludzi w ważnych wydarzeniach historycznych, czy społecznych.
Ks. Stanisław Niewiński, przez niemal trzy lata współpracował społecznie z miesięcznikiem „Nasza Gmina” ukazującym się na terenie gminy Juchnowiec Kościelny, zamieszczając w nim teksty historyczne dotyczące Ziemi Juchnowieckiej. Były one niezwykle popularne wśród czytelników.
Publikacje ks. Stanisława można znaleźć m.in. w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Bibliotece Narodowej, w Książnicy Podlaskiej.
Ks. Stanisław Niewiński jest proboszczem parafii Lipina-Janowszczyzna.
W tej kategorii do nagrody poza Laureatem nominowany był Wiesław Koluch i I Bieg Konopielki. Laureatami w poprzednich edycjach byli: Andrzej Zieniewicz i Teresa Radziewicz.
Zdrojówka Spa Wellness, firma rodzinna z Horodnian oferująca specjalistyczne zabiegi wspomagające urodę i samopoczucie. W ofercie ma nie tylko 20 pokoi w wysokim standardzie z bezpłatnym dostępem do internetu, saun i jacuzzi, nowoczesne zaplecze konferencyjne umożliwiające szkolenia dla grup liczących nawet 100 osób, restaurację, czy organizację przyjęć i imprez okolicznościowych, ale także widokowe przeloty samolotem, skoki spadochronowe, konne przejażdżki, wycieczki rowerowe, ogniska, a nawet jogę na świeżym powietrzu. Zdrojówka zapewnia ciszę i spokój.
Atrakcyjna oferta i urokliwe umiejscowienie Zdrojówki sprzyjają odwiedzinom niezwykłych gości. Odpoczywali niej m.in.: Seweryn Krajewski, Andrzej Piaseczny, Katarzyna Skrzynecka, Radosław Pazura, Czesław Mozil, Paweł Królikowski. Stałym bywalcem jest też drużyna Jagiellonii. Zdrojówkę odwiedzają również goście z zagranicy, m.in. z Holandii, Norwegii, Niemiec, USA, Rosji i Białorusi.
Zdrojówka cieszy się opinią jednej z najciekawszych firm tego rodzaju w regionie. Nie spoczywa jednak na laurach i szuka kolejnych dróg rozwoju. Ostatnio próbuje sił w promocji i sprzedaży unikatowej, ręcznie malowanej ceramiki wytwarzanej w Włoszech.
W kategorii Firma do nagrody nominowany był Gaterm yniewicz i Lech – Garmażeria Staropolska z Ignatek-Osiedla. Laureatami w poprzednich edycjach był ChM z Lewickich i Plum z Ignatek.
Patronujący nagrodzie Stanisław Zachariaszewicz Włoszek jest postacią historyczną. Był łożniczym i zarządcą skarbu litewskiego króla Zygmunta Augusta, a od 1547 roku właścicielem, nadanych mu przez króla, dóbr juchnowieckich, dziedzicem w Juchnowskim Dworze, fundatorem kościoła parafialnego i przyparafialnej szkoły. Nagroda ma charakter honorowy, jej materialną formą jest pierścień z herbem Stanisława Zachariaszewicza Włoszka.Gala III edycji Nagrody Pierścień Podskarbiego Włoszka jest współfinansowana ze środków Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów”.
adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=6938