http://www.juchnowiec.gmina.pl

:: Cenna inicjatywa juchnowieckiej społeczności
Wiadomość dodana przez: ppsz08 (2009-07-08 14:06:24)

30 czerwca br. w Ośrodku Kultury w Juchnowcu Kościelnym miało miejsce spotkanie grupy osób, która postanowiła poprzeć propagowaną - przez Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Transplantologii – ideę ratowania ludzkiego życia i niesienia pomocy osobom potrzebującym.

Działacze kultury postanowili wyjść poza działalność statutową i już w najbliższym czasie aktywnie uczestniczyć w ruchu ludzi dobrej woli. W tym celu powołali Oddział Podlaskiego Stowarzyszenia na Rzecz Transplantologii w Juchnowcu Kościelnym. Jego pracą kierował będzie powołany Zarząd w składzie: Rafał Borzymowski – przewodniczący, Anna Świeżak – wiceprzewodnicząca, Mirosław Guzewicz – sekretarz, Eugeniusz Antoniuk – skarbnik oraz Leszek Koleśnik, Elżbieta Brzęś, Emilia Karpowicz, Magda Klekotko i Małgorzata Kuczynko – członkowie.

Co spowodowało powołanie Oddziału Stowarzyszenia w małym środowisku, jakim jest gmina Juchnowiec Kościelny? Z tym pytaniem zwróciłam się do Rafała Borzymowskiego, inicjatora powołania Oddziału.

- Moim zdaniem pytanie jest nietrafne. Gmina Juchnowiec Kościelny wcale nie jest małym środowiskiem, Za to jest środowiskiem wiejskim z dużą aktywnością i wrażliwością jego mieszkańców.

Zazwyczaj wszelkie debaty na temat przeszczepów, transplantologii, konieczności niesienia pomocy potrzebującym organizowane są w środowiskach miejskich. Pytam, czym się różnimy od Białegostoku czy też innych miast.

Nasze środowisko też jest chłonne wiedzy na ten temat. Dlatego powołaliśmy Oddział, który zajmie się organizacją debat o roli przeszczepów,  chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego tematu. Zamierzamy zapraszać naukowców, specjalistów w zakresie transplantologii, etyków, przedstawicieli kościoła, by przedstawili swoją opinię o zasadności przeszczepów i ich wpływie na życie tak darczyńców jak i biorców.

Z tym tematem chcemy przede wszystkim trafić do młodzieży. Będziemy to robili poprzez spotkania, kolportaż oświadczenia woli, plakatów Stowarzyszenia, ulotek i organizację akcji zbiórki pieniędzy na rzecz potrzebujących.

Nasze działania zapoczątkowane zostaną już podczas tegorocznych Dni Ziemi Juchnowieckiej, które przypadają w dniach 31 lipca – 2 sierpnia.

Dziękując za rozmowę życzę by udało się Państwu zrealizować wszystkie swoje statutowe założenia.

Renata Toczydłowska


adres tej wiadomości: http://www.juchnowiec.gmina.pl/news.php?id=6231