Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości
W pięknej atmosferze przebiegały gminne obchody 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Było uroczyście, słonecznie, wzruszająco, a jednocześnie radośnie.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny odprawioną w kościele parafialnym w Juchnowcu Kościelnym. Ksiądz dziekan Andrzej Kondzior, proboszcz juchnowieckiej parafii w homilii zwracał uwagę na poszanowanie pamięci wszystkich tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Podkreślał, że nasza obecność w uroczystościach, to dowód patriotyzmu. We mszy uczestniczyły władze gminy z wójtem Krzysztofem Marcinowiczem, radni gminni, sołtysi, harcerze, poczty sztandarowe. Pięknie śpiewał chór ze Szkoły Podstawowej w Kleosinie pod opieką pani Anny Piekut.


Po mszy przeszliśmy pod pomnik za „Wiarę i Wolność”, gdzie delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Wójt w okolicznościowym przemówieniu zwracał uwagę, że musimy dbać o wartości, o jakie walczyli i za jakie ginęli nasi przodkowie. Następnie władze gminy złożyły kwiaty pod pomnikiem żołnierzy poległych w wojnie 1920 roku. Odmówiliśmy też modlitwę w intencji poległych.
Kolejna część uroczystości miała miejsce w Ośrodku Kultury. Ośrodek Kultury przygotował spektakl zatytułowany „Orły szybują wysoko”. W przedstawieniu wzięły udział połączone siły młodzieży ze szkół w Juchnowcu Górnym oraz Kleosinie. Z Kleosina przyjechał chór, który pod kierownictwem pani Ani Piekut prezentował się wprost cudownie. Razem z chórem wystąpili recytatorzy z Juchnowca Górnego z grupy pani Moniki Żochowskiej. W spektaklu udział też wzięli przedstawiciele Ośrodka Kultury – sprawująca pieczę nad scenariuszem Teresa Muszyńska i dyrektor Krzysztof Sokólski. Za efekty wizualne odpowiadał Daniel Stasiewicz.
Spektakl kończyły słowa wygłoszone niegdyś przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko”, po których młodzież zaśpiewała „Tylko orły szybują nad granią”. Wśród publiczności wiele osób nie ukrywało w tym momencie wzruszenia… Po części artystycznej była żołnierska grochówka oraz wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych i legionowych. Wszystko we wspaniałej, rodzinnej atmosferze. Biorącym udział w sobotnich uroczystościach serdecznie dziękujemy za obecność.

 
tomaszl | 13.11.2017 |
Kalendarz
Cyfrowy Urząd
Dane Adresowe
designed by NP Promotion & powered by G3 Media