Dni Ziemi Juchnowieckiej 2017 rozpoczęte!!!
Za nami pierwsze spotkania pełne wielkich wrażeń.

W sobotę, najpierw otworzyliśmy w Ośrodku Kultury wystawę poświęconą 470. rocznicy powstania parafii juchnowieckiej i historii Ziemi Juchnowieckiej. Oficjalnego otwarcia dokonali Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Ciereszko, Ksiądz Dziekan Andrzej Kondzior - proboszcz juchnowieckiej parafii, Ksiądz Stanisław Niewiński - w oparciu, o którego materiały i publikacje zrealizowano wystawę, wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz oraz dyrektor Ośrodka Kultury w Juchnowcu Kościelnym Krzysztof Sokólski.

Po południu bawiliśmy się na pikniku rodzinnym w Juchnowcu Dolnym, gdzie toczyła się wspaniała rywalizacja w Spartakiadzie Sołeckiej o Puchar Wójta. Wygrało sołectwo Ignatki-Osiedle, przed sołectwem Lewickie-Stacja i sołectwem Zaleskie. Zwycięzcami są jednak wszyscy, bowiem liczyła się tylko zabawa. A ta była fantastyczna. Zawiodła jedynie pogoda, która pod wieczór pokrzyżowała plany.W niedzielę spotkaliśmy się na Jarmarku Historycznym pod Ośrodkiem Kultury. Były pokazy pojedynków szlacheckich, wystrzały z rusznic, pokazy dawnych zawodów. Mogliśmy wcielić się w rolę garncarza, bednarza, czy kowala. Zobaczyliśmy również, jak znany artysta Grzegorz Radziewicz maluje obraz naszej pięknej okolicy. Były również stargany przygotowane przez grupy współpracujące z Ośrodkiem Kultury. Hołówki Duże i Janowicze zaprezentowały swoje arcydzieła tworzone podczas cyklicznych warsztatów. Stowarzyszenie „Brończany Razem” piekło sękacz, a członków stowarzyszenia mogliśmy podziwiać w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach. W stroju w duchu epoki pokazał się również wójt gminy Juchnowiec Kościelny. Wójt odczytał oryginalny tekst aktu fundacyjnego juchnowieckiej parafii z 1547 roku. Jarmark nie mógł obyć się też bez muzyki.  Na scenie śpiewały „Koplanianki”. Wyjątkowy weekend zakończyliśmy w wyjątkowy sposób – koncertem muzyki barokowo-renesansowej „Florilegium musicum”. Koncert odbył się w kościele parafialnym, który zapełnił się mieszkańcami gminy i gośćmi. Przepiękna muzyka dostarczyła prawdziwych wzruszeń.

Dni Ziemi Juchnowieckiej trwają.
Poniedziałek (3 lipca) zarezerwowany jest tradycyjnie dla wędkarzy, rywalizujących od godz. 15.30 w Koplanach „O Złotą Rybkę Juchnowiecką”.
We wtorek (4 lipca) czeka nas objazdowa wycieczka autokarowa po najciekawszych historycznie miejscach w gminie prowadzona przez księdza Stanisława Niewińskiego. Wyprawa wyruszy o godz. 16 spod Ośrodka Kultury.
Środa (5 lipca), to emocje piłkarskie. O godz. 17 w Brończanach odbędzie się wyjątkowy turniej, w którym udział zapowiedziała Drużyna Wójta, reprezentacja gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszenie „Brończany Razem” oraz ekipa sponsorów a raczej przyjaciół wspierających Ośrodek Kultury.              
W czwartek (6 lipca) o godz. 16 spotkamy się w Olmontach na pikniku rodzinnym w ramach akcji „LATO OK”.
Na piątek (7 lipca) planujemy w Juchnowcu Kościelnym wieczór autorski połączony ze wznowieniem wydania książki księdza Stanisława Niewińskiego o historii Ziemi Juchnowieckiej. Spotykamy się o godz. 19 w ogrodzie parafialnym.
Dni Ziemi Juchnowieckiej 2017 zakończymy w sobotę, 8 lipca w Kleosinie piknikiem i biegiem ulicznym „Przybij Piątkę w Kleosinie”. Pobiegnie z nami gwiazda sceny muzycznej – MEZO!!! Po biegu, MEZO pojawi się na scenie, aby wystąpić z koncertem stanowiącym finał obchodów święta gminy. Piknik rozpocznie się o godz. 16, start biegu o godz. 18.  
Szczegóły dotyczące Dni Ziemi Juchnowieckiej u organizatorów – w Ośrodku Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny (tel. 85 719 60 56 oraz 530 453 059) oraz na stronie www.okjuchnowiec.pl

DorotaK | 04.07.2017 |
Kalendarz
Cyfrowy Urząd
Dane Adresowe
designed by NP Promotion & powered by G3 Media